Obecnie rosnące ceny prądu powodują, że coraz więcej ludzi zastanawia się nad możliwościami oszczędzania w tej dziedzinie. Ma to oczywiście korzystny wymiar nie tylko dla portfela, ale także i dla środowiska. Co ciekawe również firmy zapewniające elektryczność zachęcają ludzi do takich praktyk, publikując na własnych blogach porady w tych sprawach. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej jak energia dla domu może stać się tańsza.
Dlaczego warto ograniczać zużycie prądu?
Pytanie o zalety zużywania mniejszej ilości energii wydaje się banalnie proste. W oczywisty sposób przekłada się to na mniejsze rachunki za te usługi, co jest na rękę każdemu. Mniej oczywiste jest jednak, że powoduje to również zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Dzieje się tak, ponieważ elektrownie w Polsce wykorzystują węgiel w produkcji. Mimo że działa obecnie coraz więcej elektrociepłowni, które stanowią nieco mniejsze obciążenie dla klimatu, to nadal energia wytwarzana w ten sposób wpływa na środowisko. Również jeśli chodzi o dostawców energii zdziwić może, że zachęca się do dobrych praktyk związanych z używaniem prądu. Jest to spowodowane tym, że firmy te z reguły stawiają na korzyści, jakie odczuwa klient ze współpracy, tak by konkurencja nie uzyskała przewagi w tej sprawie. Dodatkowo należy wspomnieć, że energia dla domu to nie jedyne źródło dochodu dostawców prądu, więc zadowolenie klienta może okazać się ważniejsze niż krótkotrwały i nieznaczny zysk.
Sposoby na zmniejszenie zużycia prądu
Istnieje wiele metod na ograniczenie używania energii, lecz wiele z nich kojarzy się z powodowaniem dyskomfortu w codziennym życiu. Oczywiście jeśli chodzi o radykalne działania jak rezygnowanie z pełnego oświetlenia podczas pobytu w pokoju, są zdecydowanie niewygodne, ale i niepotrzebne. Należy się bowiem skupić na mniejszych rzeczach, a w pierwszej kolejności na sprawdzeniu jak wyglądają płatności za prąd i zastanowienie się nad ich docelowym kształtem. Następnie warto sprawdzić, przez kontakt z dostawcą prądu, czy istnieje możliwość optymalizacji wydatków. Często wystarczy np. zmiana taryfy, by w portfelu zostawało więcej pieniędzy. Jeśli energia dla domu okaże się dalej zbyt kosztowna, warto spróbować kilku z tych rozwiązań:
- Wymiana żarówek na energooszczędne
- Wyłączanie sprzętów, z których aktualnie nikt nie korzysta
- Wyłączanie światła po wyjściu z pokoju
- Dbanie, by nie zostawiać otwartej lodówki na długi czas
- Gotowanie w czajniku elektrycznym tylko tyle wody ile potrzeba
- Odłączanie ładowarki po skończonym ładowaniu
- Korzystanie z trybów eko w urządzeniach, a m.in. w zmywarce.
Są to propozycję, które zdecydowanie przyniosą wymierne efekty, a przy tym nie będą umniejszać jakości codziennego życia. Godnym polecenia jest jeszcze inwestycja w fotowoltaikę, która zacznie się zwracać po kilku latach.