W każdym domu produkowane są ścieki. Jednym ze sposobów na ich pozbycie się jest szambo. Przydomowe szambo jest bardzo popularnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie ma kanalizacji. Jeżeli planujemy korzystanie z takiego rozwiązania, to musimy dołożyć wszelkich starań, aby służyło ono nam jak najdłużej. Dwa najważniejsze czynniki to odpowiednia konserwacja zbiornika oraz oczyszczanie szamba. Jeżeli o to zadbamy, to wówczas możemy być pewni, że będzie ono nam służyło przez długie lata. Zobacz jak dbać o przydomowe szambo.

Jak wygląda konserwacja szamba?

Bardzo wiele osób, które posiada szambo, lekceważy regularne dbanie. Jest to niezbyt odpowiedzialne postępowanie, ponieważ naraża nas na różne dodatkowe koszty związane między innymi z nieprawidłowym funkcjonowaniem zbiornika na szambo. Przykładem takich awarii może być obniżona wydajność kanalizacji. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, o czym powinien pamiętać każdy właściciel szamba, to zapraszam do zapoznania się z tekstem.

Pierwszym bardzo ważnym elementem dbania o szambo jest regularne opróżnianie zbiornika. Pamiętajmy o tym, aby terminowo pozbywać się osadu. W przepełnionym zbiorniku cały czas zachodzą różnego rodzaju reakcje chemiczne. Mogą one mieć wpływ zarówno na zdrowie mieszkańców jak i na środowisko. Dlatego ważne jest regularne opróżnianie szamba oraz jego czyszczenie co pewien czas. Szambo można czyścić na przykład myjką ciśnieniową. Opróżnianie szamba oraz jego mycie prowadzi do zaburzenia naturalnych procesów, które tam zachodzą. Powinniśmy wówczas zadbać o odbudowanie flory bakteryjnej. Ścieki, które spływają z domu, składają się częściowo ze ścieków rozpuszczalnych oraz nierozpuszczalnych. To właśnie te nierozpuszczalne, kiedy osiadają na dnie, tworzą osad. Musimy zadbać o to, aby ten osad był regularnie wyciągany. Sprawdź również oczyszczanie szamba i przydomowej oczyszczalni ścieków.

Bakterie do szamba

Do odbudowania flory najskuteczniejsze są specjalne bakterie. Niektóre z nich pomagają w rozkładzie osadu, a inne zapobiegają przedostawaniu się ścieków do gruntu. Oprócz tego bakterie pomagają zlikwidować nieprzyjemny zapach. Procesy, które zachodzą po aplikacji takich tabletek, pomagają również ograniczyć pojemność ścieków. Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów i możemy samodzielnie przetestować i wybrać te, które w naszym wypadku sprawdzają się najlepiej.

Jak widać, regularne dbanie o szambo jest bardzo ważne. Dzięki konserwacji możemy cieszyć się szambem przez długie lata. Warto zauważyć, że tabletki do szamba możemy również aplikować przez toaletę. Dzięki temu zadbamy również o drożność naszych rur kanalizacyjnych.