Olej opałowy to ekologiczny i wydajny środek grzewczy, który z każdym rokiem zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Główną przyczyną wzmożonego zainteresowania tym surowcem, jest wysoki komfort termiczny, który zapewnia instalacja zasilana tego typu materiałem grzewczym. Dodatkowymi zaletami tego rozwiązania jest uniwersalność, niska awaryjność oraz bezobsługowe użytkowanie pieca kondensacyjnego. Jednak aby móc w pełni doświadczać wygody eksploatacji tego rodzaju metody grzewczej, warto zaopatrzyć się w wysokogatunkowy olej opałowy, spełniający wszystkie standardy bezpieczeństwa. Gdzie zakupić olej opałowy o najwyższej jakości i na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze?
Olej opałowy – podstawowa charakterystyka surowca
Olej opałowy to niezwykle wydajne paliwo grzewcze, które wykorzystywane jest głównie do ogrzewania domów jednorodzinnych lub niewielkich zakładów przemysłowych. Specyfika surowca jest najbardziej zbliżona do oleju napędowego. Niekiedy rozróżnienie obu tych paliw bywa trudne do wykonania, ponieważ rozbieżności pomiędzy nimi są tak niewielkie.
Zastosowanie oleju opałowego w codziennym procesie ogrzewania budynku gwarantuje duży stopień niezależności. Tego typu metoda ogrzewania budynku, nie wymaga bowiem posiadania podłączeń do sieci gazowej. Olej opałowy można sklasyfikować według kilku rodzajów surowca. Do tych najbardziej podstawowych należy:
- olej opałowy lekki – stosowany jest przede wszystkim do celów opałowych;
- olej opałowy ciężki – stosowany głównie w instalacjach energetycznego spalania paliw, w których dochodzi do utleniania paliw w celu wydobycia wyłącznie energii.
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie oleju opałowego?
Chcąc przez długie lata cieszyć się korzyściami płynącymi z zastosowania oleju opałowego jako paliwa grzewczego, na samym początku należy zaopatrzyć się w najwyższej jakości surowiec. Materiał grzewczy o niskiej jakości lub pochodzący z niepewnego źródła może bowiem stać się przyczyną poważnych awarii w obrębie instalacji grzewczej. Niejednokrotnie może spowodować także pogorszenie poziomu spalania, co skutkuje zwiększeniem kosztów eksploatacyjnych całego systemu grzewczego.
Uniknięcie tego typu niedogodności, jest możliwe dzięki wykonaniu podstawowej analizy rynku, jeszcze przed zakupem oleju opałowego. Podstawową czynnością w tym zakresie, jest weryfikacja potencjalnego dostawcy. Przed złożeniem zamówienia warto sprawdzić:
- jak długo dana firma dystrybucyjna funkcjonuje na rynku,
- czy dystrybutor oleju posiada wiarygodne opinie klientów,
- czy proponowane cena oleju jest zbliżona do standardów rynkowych,
- czy oferowany przez danego dystrybutora olej opałowy jest produktem przyjaznym środowisku,
- czy produkt spełnia wszystkie aktualne normy grzewcze, obowiązujące w Polsce i na terenie Unii Europejskiej.
Gdzie zakupić olej opałowy stacjonarnie?
Z uwagi na spore rozpowszechnienie metody ogrzewania olejem opałowym na terenie Polski, obecnie można dokonać stacjonarnego zakupu surowca w wielu miastach w całym kraju. Stacjonarna sprzedaż oleju opałowego odbywa się za pośrednictwem autoryzowanych punktów dystrybucji paliw. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, w celu legalnego zakupu oleju opałowego w dowolnym punkcie dystrybucyjnym, należy dokonać rejestracji w urzędzie skarbowym. Celem wprowadzenia tego wymogu ze strony rządu, jest uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu paliwami opałowymi.
Po dokonaniu zgłoszenia, nabywca oleju opałowego otrzymuje status „zużywającego podmiotu olejowego”. Wykazując te uprawnienia do nabycia surowca, można zaopatrzyć się w materiał grzewczy w dowolnej ilości. Zakup i transport oleju opałowego, możliwy jest na kilka sposobów. Kupujący może przetransportować nabyty towar we własnym zakresie lub skorzystać z usług dystrybutora, który dostarczy zakupione paliwo pod wskazany przez nabywcę adres.
Gdzie zakupić olej opałowy?
Oprócz dokonania zakupu stacjonarnego możliwe jest także nabycie oleju opałowego drogą elektroniczną. Chcąc zakupić olej opałowy najwyższej jakości, warto odwiedzić stronę internetową Ekoterm. Przechodząc do zakładki „kup olej”, użytkownik może uzupełnić okno wpisując kod pocztowy powiatu, który go interesuje. Aplikacja wyświetli dane tych dystrybutorów, którzy obsługują wskazany region. Tym sposobem można samodzielnie dokonać wyboru dostawcy, skontaktować się z nim telefonicznie i umówić na dostawę. Warto dodać, że dystrybucja oleju opałowego przez Autoryzowanych Dostawców Ekoterm odbywa się na terenie całego kraju.