Coraz więcej osób powoli rezygnuje z równo przyciętych trawniczków i obrzeżonych betonowymi krawężnikami rabatek o idealnie dobranych kolorystycznie kwiatach. Zamiast tego decydują się na stworzenie łąki kwietnej – zbiorowiska rodzimych traw i kwiatów, które nigdy nie są koszone. Dowiedz się, dlaczego warto założyć łąkę kwietną i jak to zrobić!
Łąka kwietna wieloletnia, czyli sposób na ekologię
Najważniejszą zaletą, która przemawia za tym, by pozwolić naturze na nieco większą naturalność, jest oczywiście ekologia. Łąki kwietne początkowo powstawały jako azyle dla pszczół i innych owadów. Nisko koszona trawa nie jest dla nich szczególnie przyjaznym środowiskiem, a wybujałe trawy i kwiaty – jak najbardziej. Do tego wysokie rośliny zapobiegają przegrzewaniu się ziemi i pomagają utrzymać większą wilgoć. W ujęciu globalnym nawet mała łączka kwietnia liczy się w walce z ociepleniem.
Ale to nie jest koniec zalet łąk kwietnych. Do ekologii można doliczyć także:
- wysoką wartość estetyczną – wielobarwne kwiaty i fruwające nad nimi motylki czy pszczoły wyglądają po prostu bardzo atrakcyjnie,
- niskie wymagania – w przeciwieństwie do trawnika, który trzeba nawozić, kosić i wertykulować,
- miejsce na posianie ziół i roślin o dobroczynnych właściwościach, które można zbierać.
Miejsce na łąkę kwietną wieloletnią
Zalet jest tak wiele, że nie ma się nad czym zastanawiać – czas robić łąkę kwietną. Pytanie tylko – gdzie? Faktycznie, na takie przedsięwzięcie trzeba mieć trochę miejsca. Na małych działkach przy domu jednorodzinnym takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Nie należy bowiem wysiewać roślin pod samym oknem, zwłaszcza jeśli któryś z domowników zmaga się z alergią wziewną lub jest uczulony na jad pszczeli. Jednak średniej wielkości działki jak najbardziej wystarczą.
Zobacz również: Łąki kwietne w miastach
Łąka kwietna wcale nie musi być ogromna. Oczywiście im większa tym lepiej, ale jeśli masz do zagospodarowania przestrzeń jak na większą rabatę, będzie w sam raz. Rośliny wieloletnie rodzime najbardziej lubią słoneczne stanowisko, optymalnie o umiarkowanej wilgotności. Co ciekawe, większość z nich najlepiej będzie rosła w podłożu niskiej jakości, nawet piaszczystej lub gliniastej. Jeśli warunki są bardzo kiepskie, wystarczy wybrać rośliny, które będą je tolerować – polska flora naprawdę ma co zaproponować.
Łąka kwietna wieloletnia w ogrodzie
Do założenia łąki kwietnej potrzebujesz w zasadzie tylko nasion. Aby jednak lepiej się przyjęły, warto zagospodarować podłoże: przebronować je i przeorać. Można także zastosować przefermentowany kompost, by zwiększyć poziom próchnicy. Dzięki temu łąka kwietna będzie w dobrej kondycji przez wiele sezonów.
Polecamy: Rośliny łąkowe w Twoim ogródku
W sklepach ogrodniczych są dostępne specjalne mieszanki nasion na łąkę kwietną. Możesz jednak stworzyć własną kompozycję traw, kwiatów i ziół. Które najlepiej sprawdzą się na łące kwietnej? Wszystkie te, które możemy znaleźć w siedliskach naturalnych: rumianki, koniczyny, stokrotki, chabry, krwawniki, cykorie i złocienie. Do tego warto posiać także lawendę, macierzankę czy majeranek. A potem wystarczy tylko podlewać w razie suszy i czekać, aż wszystkie rośliny wzejdą. Po kilku tygodniach wyznaczony teren zamieni się w prawdziwą feerię barw i zapachów.