Osoby poszukujące najwłaściwszego miejsca do zamieszkania z pewnością niejednokrotnie zetknęły się z hasłem „apartament”. Mieszkanie w apartamencie staje się coraz bardziej popularne i kojarzy się z luksusem i wygodą. Co więcej, zdarza się, że słowem tym opisywane są oferty, które na tle pozostałych wyróżniają się nowym budownictwem lub wyższym standardem niż przeciętne mieszkanie. Czym właściwie jest apartament? Czym różni się od mieszkania w bloku?

Słowo apartament pochodzi od francuskiego appartement oznaczającego większe mieszkanie. Jak wynika z definicji, jest to lokal wielopokojowy i urządzony w wysokim standardzie. Apartament może mieścić się również w hotelu pod warunkiem, że do dyspozycji gościa hotelowego będą przynajmniej dwa pokoje. Warto wspomnieć również o tym, że apartament musi spełniać pewne wymagania dotyczące m.in. rozkładu.

Czym jest apartament?

Nie ma zgody co do powierzchni, jaką powinno mieć lokal, aby mógł zostać nazwany apartamentem. O ile część osób uważa, że jest to minimum 80 metrów kwadratowych, tak inni twierdzą, że 40-metrowe mieszkanie z przestronnym salonem i balkonem może być uznane za apartament. Warunkiem jest spełnienie pozostałych wymogów.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czym różni się mieszkanie od apartamentu, to warto nieco bliżej przybliżyć sobie pojęcie mieszkania.

Mieszkanie podstawowe cechy

Mieszkanie to nic innego, jak każdy lokal, który został wybudowany do zamieszkania przez lokatorów.

Cecha charakterystyczną mieszkań w bloku i kamienicach jest zupełna dowolność w kwestii metrażu i ilości pokoi. Ponadto są one tańsze od apartamentów i nie posiadają ściśle określonej formy wykończenia czy użytych materiałów. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju udogodnienia. Nic dziwnego, że zainteresowanie mieszkaniami w bloku utrzymuje się na tak wysokim poziomie. W Warszawie najbardziej pożądane są mieszkania 2 pokojowe.

Mieszkanie a apartament – różnice

Zastanawiasz się, jakie są główne różnice między mieszkaniem a apartamentem? O ile każdy apartament może być nazwany mieszkaniem, tak nie każde mieszkanie jest apartamentem.