W przypadku inwestycji związanej z ulokowaniem gotówki w konkretnym miejscu, czy instytucji, ciężko na jednoznaczną odpowiedź. W przypadku nieruchomości bardzo istotny jest sposób jej sfinansowania. Bardzo popularne jest wykorzystanie kredytu hipotecznego. Jednak trzeba liczyć się z tym, że okres spłaty kredytu wynosi 25 lat i więcej. Oznacza to, że inwestycja ta jest przede wszystkim długoterminowa. Dodatkowo trzeba pamiętać, iż kredyt wiąże się także z odsetkami. Co to oznacza? W przypadku zakupu nieruchomości za konkretną cenę, przyjmijmy 500 000 złotych, trzeba do tej kwoty doliczyć odsetki, które bankowi należy spłacić. Tym samym całkowita kwota kredytu do spłaty jest wyższa, niż sama, pierwotna cena nieruchomości. Dodatkowo nie ma gwarancji, iż cena danej nieruchomości wzrośnie. Tym bardziej, iż nie będzie to już obiekt nowy, znajdować się będzie na rynku wtórnym. Nie oznacza to, że zakup mieszkania przy pomocy kredytu jest nieopłacalny. Przede wszystkim, jeśli ktoś planuje tego typu inwestycję nie tyle pod kątem kupna mieszkania dla siebie, a czepiania chociażby częściowego profitu, może mieszkanie wynająć. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju sposób jest opłacalny przede wszystkim w większych miastach, gdzie widoczny jest spory ruch, jeśli chodzi o mieszkania pod wynajem.

Czy lokata w banku się opłaca?

Taki sposób inwestowania gotówki jest stosunkowo bezpieczny. Dlaczego? Przede wszystkim banki oferują niskie oprocentowanie, oznacza to, że przy mniejszych sumach, zysk z lokaty jest niewielki. Jednak, wedle zasad, które związane są z inwestowaniem w różnego rodzaju produkty finansowe, niski zysk to z reguły zysk gwarantowany. Dlatego klient podpisuje z bankiem umowę na konkretny czas, w trakcie którego jego kapitał wypracuje konkretną kwotę. Oznacza to dla klienta bezpieczny zysk. Sama opłacalność, czy sensowność lokaty zależna jest w dużej mierze od tego, jak dużym kapitałem dysponuje klient.

W jaki sposób ulokować gotówkę?

Wiele osób, które dysponuje pewną sumą pieniędzy, wystarczającą, by w dużej mierze lub całości pokryć koszty zakupu nieruchomości rozważa, czy jest to inwestycja dobra. Zarówno, przy odpowiednio wysokiej sumie pieniędzy, mieszkaniem zakupione pod wynajem, jak również lokata mogą stanowić, przynajmniej częściowo, dochód pasywny. To, która z opcji jest bardziej opłacalna zależy przede wszystkim od wielkości kapitału, jak również samego oprocentowania lokaty. Należy także określić cele, związane z inwestycją. Tak na prawdę zakup nieruchomości prowadzi do przekształcenia pieniędzy w dobra materialne, zatem inwestycja posiada tylko przybliżoną formę zysku. Jednak zakup inwestycji to dobra lokata gotówki z uwagi, iż daje możliwość zarówno wynajmowania nieruchomości, jak również jej późniejszej sprzedaży. W szczególności staje się to opłacalne w przypadku lokalizacji, które posiadają potencjał turystyczny, czy przemysłowy. Jednocześnie warto rozważyć zakup obiektu komercyjnego, który dedykowany będzie firmom, w tym usługodawcom.